Abonelik E-Ticaret Modeli ve Dijital Ticaret

Dijital / 23.01.2018
Abonelik E-Ticaret Modeli ve Dijital Ticaret

Abonelik E-Ticaret Modeli ve Dijital Ticaret günümüzde hızlı popülaritesi artan konular haline geldi. Teknolojinin gün geçtikte hayatımızı daha da değiştirip kolaylaştırdığı bir zamanda yaşıyor ve yeniliklere ayak uydurmaya çalışıyoruz. Teknolojinin en büyük yarar sağladığı sektörlerden biri de hiç kuşkusuz ticaret sektörü. Geleneksel ticaretin artık yavaş yavaş rafa kalktığı bu dönemde yeni ticaret modelleri nelerdir? Hayatımıza ne gibi kolaylıklar sağlar?

Ticaret’in yeni teknolojisi E-ticaret

Dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan E-ticaret, herhangi bir ürün veya hizmeti çeşitli ödeme yöntemleriyle internet siteleri üzerinden satın alım yapılmasını sağlayan bir alışveriş yöntemidir. Günümüz tüketicisinin kolaylıkla ve enerji sarf etmeden alışveriş yapma eğilimini karşılamaya çalışan e-ticaret hem dünyada hem ülkemizde gün geçtikçe büyüyen bir yöntem haline geldi.

Türkiye’de geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanan şirketlerin de tek bir lokasyondan satış yapmak yerine artık e-ticareti de bünyelerine ekleyerek hem offline hem de online satışa yöneldiklerini görüyoruz. Bu da yeni kanallarla birlikte daha çok satış imkanını beraberinde getiren bir süreç halini alıyor. Erişim kolaylığı ve fiyat karşılaştırması imkanı sunan e-ticaretin bu önlenemez yükselişinde farklı çözüm modelleri ortaya çıkıyor.

Bu modellerden son zamanlarda büyük yükselişte olanı ise “Abonelik E-Ticaret Modeli”. Kısaca müşterilerin düzenli zaman aralıklarında sunulan ürün/hizmete abone olduğu satış modeli olarak tanımladığımız abonelik E-Ticaret modeli hem tüketicinin, hem de üreticinin işini oldukça kolaylaştıran bir model haline gelmiş durumda.

Bir çok şekilde isimlendirilen abonelik e-ticaret modeli aynı zamanda kutu abonelik modeli, aylık abonelik ve abonelik sistemi gibi isimlerle de anılıyor. Abonelere isteklerine göre ürünleri bir kutu içinde göndererek gerçekleştirilen bu sistemin tüketiciler için bir çok avantajı var. Peki nedir bu avantajlar?

Ürünleri toplu bir şekilde alarak hem maddi anlamda bir kazanç sağlanıyor hem de zaman kaybını ortadan kaldırmış oluyoruz. Ülkemizde zor bulunan niş olarak isimlendirilen kişi veya gruplara özel olan ürünleri temin etme imkanı ve düzenli aralıklarla içinde farklı ürünler olan bir kutunun adeta kendimize aldığımız bir hediye olarak gelmesinin mutluluğu. Tüketicilere bu ve bunun gibi bir çok avantajlar sunan abonelik modeli aynı zamanda üreticiye de büyük kolaylıklar sağlamakta.

Abonelik sisteminin üreticiye en büyük avantajı ise stok sayısının olmaması. Abone sayısına göre satış yapılmasından dolayı maliyeti oldukça düşüren abonelik sistemi aynı zamanda sonraki zamanlarda neler olacağıyla alakalı aklımızda bir soru işareti bırakmıyor. Gayet planlı ve programlı olan Abonelik E-Ticaret sistemin en can alıcı noktası ise mevcut müşteriyi elde tutma çalışmalarından ziyade yeni müşteri elde etmeye odaklanmak ve kitleyi hızlı bir şekilde büyütmeye olanak sağlıyor olması olarak göze çarpıyor.

E-Bülten