Dijital’in Yeni Gözdesi Elektronik Paralar

Dijital / 22.01.2018
Dijital’in Yeni Gözdesi Elektronik Paralar

Her şeyin dijitale doğru kaydığı günümüzde dijitalin elini uzattığı bir diğer alan ise Elektronik Paralar oldu. Son zamanlarda 20 milyardan 200 milyar dolara yükselen kripto yani dijital para piyasası gün geçtikçe büyümeye de devam ediyor. Bir çok devletin dijital para birimlerine karşı gelmesine rağmen durmadan büyüyen bu para birimleriyle alakalı bilmemiz gereken bazı şeyler var.

Kripto paralar belli bir hükümet veya otoriteye bağlı olmadan oluşturuluyor ve harcamalar takip edilemiyor. Bu da devletler için bazı sorunları gün yüzüne çıkarıyor. Dijital paraların yasal olmayan yollarda kullanılmasının sebebi de paraların nereye gittiği ve nerden geldiğinin takip edilememesi. Paraların devlet himayesi altında olmaması istenildiği şekilde kullanılma imkanı sunuyor. Bu da devletlerin dijital paraları kabul etmemesinin başlıca sebeplerinden biri oluyor. Peki hiç bir devletin kabul etmediği bu para birimleri neden bu kadar popüler?

Dijital para pazarının %65’lik bir bölümünü elinde bulunduran Bitcoin bu pazarda en güvenilir para birimi olarak görülüyor. Herhangi bir devlet veya otoriteye bağlı olmaması devletler için sorun oluştururken kullanıcılar bundan güven duyuyor. Ancak dijital paraların takibinin yapılamaması kara para aklama, vergi kaçakçılığı gibi pek çok suçu da beraberinde getiriyor. Ancak bunlara rağmen Japonya, Rusya ve Estonya gibi ülkeler dijital paralara yatırımlar yaparak, kendi para birimlerini oluşturmaya çalışıyor. Bir kaos ortamı oluşturan bu paraların geleceği ise oldukça tartışmalı bir konu. Gelip geçici bir para birimi olarak görülmesinin sebebi ise yalnızca belli bir miktarda bulunmasından kaynaklı. Yani para birimi oluşturulduktan sonra belli bir limite sahip olmasından bahsediyoruz.

Dijital paralarla alakalı bir diğer konu da muhafaza edilme şekilleri. Elektronik paralar cebimize veya evimizdeki kasamıza koyamayacağımızı zaten biliyorsunuzdur. Peki bu paralar nerede duruyor? Paraları sanal bir cüzdana koyularak güvenliği sağlanabilir. Ancak paraların bilgisayarlarda durması ciddi sorunlar oluşturabilir. Bilgisayarınızın çökmesi durumunda bütün paranın kaybolması anlamına gelir. Ayrıca bir diğer sorun ise hacklenme durumu. Milyon dolarları aşan işlem hacmi sebebiyle kriptolar yani dijital paralar oldukça fazla saldırıya uğruyor. Ancak bunun başınıza gelme durumu sokaktayken cüzdanınızın çalınmasıyla eş değer bir ihtimale sahip. Dijital paraların geleceği herkesi soru işaretlerine sürüklerken gerçekleri bize zaman gösterecek gibi gözüküyor.

E-Bülten