Drop Shipping Sistemi, Eğitimi ve Bilinmeyenleri

Haydar Özkömürcü / Growth Hacker - 11.05.2018

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü / Growth Hacker

Kariyerine Growth Hacker olarak devam eden Haydar Özkömürcü. 14 yıldır düzenli olarak blog yazıyor. Son altı senedir dijital pazarlama üzerine eğitimlere yoğunlaşmış. Aynı zamanda da Pazarlama ve Growth Hacker üzerine danışmanlıklar veriyor.

Haydar Özkömürcü ile dropshipping üzerine yaptığımız röportajımız da dropshipping’in ne olduğu, nasıl yapıldığı ve içeriği hakkında bilgiler aldık. Haydar Özkömürcü internet kitlesinin dropshipping reklamları ile muhakkak karşılaştığını söylüyor.

Tek yapılması gerekenin bir eğitim satın almak ve bu sayede zengin olunabileceği ile ilgili reklam ve haberleri değerlendiren Haydar Özkömürcü konunun detaylarını açmak bilgiler sundu.

Dropshipping bilinen basit mantığına değinen Haydar Özkömürcü ürünün Alibaba üzerinden alındığını ve Amazon üzerinden amerikaya satıldığını söylüyor. Ancak satıcıların hiç bir şekilde ürünleri görmemesi, iade koşulları ile ilgili konuların bilinmemesi nedeniyle satıcıların büyük bir problem yaşadığına dikkat çekiyor.  Dropshipping bir para kazanma yöntemi olduğunu ve bu yöntem ile gelir sağlayan kişilerin bulunduğunu ifade eden Haydar Özkömürcü. Bu konu hakkında hiç bir bilgisi olmayan ve temel niteliklere hakim olmayan kişilerin Dropshipping ile milyonlar kazanmalarının pek de mümkün olmadığını değiniyor.

Haydar Özkömürcü bu konu hakkında insanları uyarmasının ilk oluşumunu, bir konferans sırasında verdiği söyleşinin ardından yanına gelen öğrenci ile yaptığı sohbete dayandığını ifade ediyor. Haydar Özkömürcü, öğrencinin KYK öğrenim kredisi ile Dropshipping işine yatırım yapmak istediğini ve hasta olan babasını yurt dışında tedavi ettirmek amacıyla bu yöntemi denemek istediğini ifade ediyor.

Haydar Özkömürcü, Dropshipping’in son dönemler de hiç bir bilgisi olmayan ve para kazanmak isteyen gençleri içerisine almak isteyen bir tür yönteme dönüştüğüne değiniyor. İnternette bu konuda özel olarak araştırma yaptığına değinen Haydar Özkömürcü, 14 yaşında ki bir çocuğun Dropshipping eğitimi alarak para kazanmaya çalıştığını gördüğünü ifade ediyor. Henüz dil yeterliliğine sahip olmayan, pazarlama ile ilgili bilgisi olmayan çocukların sırf lüks yaşam koşullarına erişebilmek için bu eğitimleri almak için para harcadıklarına değiniyor.

Dropshipping eğitimi alan insanların belli bir süre sonra pişman olduklarını ancak internet üzerinde çok fazla olumsuz yorumun yer almadığına değinen Haydar Özkömürcü insanların toplum baskısı, mahalle baskısı gibi kavramlar nedeniyle yaşadıkları durumları dillendirmedikleri ve çözüm aramadıklarını söylüyor.

Satıcıların ihtiyacı olan unsurun ise sosyal kanıt olduğunu söyleyen Haydar Özkömürcü, sahte profiller ve değiştirilmiş ekran görüntüleri ile insanların kandırılmaya çalışıldığını ifade ediyor.

Haydar Özkömürcü, “ madem bu kadar çok para kazanıyorlar, neden bize eğitim satmaya ihtiyaçları var” sorusuna ise parayı bizden kazanıyorlar aslında diyerek cevap veriyor. Haydar Özkömürcü eğitim için insanlardan ücret alındığını ve daha sonrasında insanları başarısız oldukça paralarını kaybetmemek ümidiyle harcama yapmaya ve para kaybetmeye devam ettiklerini ifade ediyor. Ayrıca Özkömürcü, eğitimlerin kişilere para kazandırmak değil eğitim verenlere para kazandırmak amaçlı kurulmuş bir sistem olduğunu söylüyor.

Haydar Özkömürcü, Dropshipping içerisinde girdiğiniz zaman vadedildiği gibi sıfır maliyet ile yüksel maliyetler ile yapılan bir işe dönüştüğünü ifade ediyor. Ayrıca Özkömürcü, Çin üzerinden ürün alıp Amerika üzerinden satış yapabilmeniz için dahi öncelikle bir birikime sahip olmak gerektiğine değiniyor.

Bunların yanı sıra şirket kurulum giderleri ve yüksek reklam bütçelerine sahip olmak gerekildiğini söyleyen Haydar Özkömürcü, sizin gibi binlerce insanın bu yöntem ile para kazanmaya çalıştığını ve sizde ki yada elllerinde ki ürünler için dijital reklamlar verdiğini bu nedenle de pazarın maliyet açısından zorlu olduğunu ifade ediyor. Özkömürcü, rakiplere yetişebilmek ve satış gerçekleştirebilmek için belli düzeyde reklam bütçelerine sahip olmanın büyük bir önemi olduğuna değiniyor.

Tüm bunların yanı sıra Amazon’un de çevrimiçi başka bir satıcıdan ürün satın almak ve bu satıcı üzerinden doğrudan müşteriye ürün gönderilmesini sağlayacak bir yöntemi kesinlikle tavsiye etmediğini söylüyor. Mümkünse Amazon’un kendi deposunda tutmanızı ve oradan satmanızı istediğini ifade ediyor.

Amazon Dropshipping Politikası Sayfa Linki : amzn.to/2jQPX0L

Amazon’un müşterilerinin çok fazla memnun eden bir E-Ticaret sitesi olduğunu ve müşterilerini memnun edebilmesi için iade süreçlerini çok iyi bir şekilde kontrol ettiğini ifade eden Haydar Özkömürcü, Çin’den alınan bir ürünün iadesinde büyük sorunların yaşandığını ifade ediyor.

Haydar Özkömürcü, müşterilerine sorun yaşatan satıcılara ise Amazon’un hesap kapama işlemi uyguladığını ve bu tarz sorunların dropshipping yapan kişiler tarafından sıklıkla karşılaşıldığına dikkat çekiyor.

Eğitimcilerin Dropshipping’i pazarlarken insanlara lüks yaşantılarını göstererek satış yapmaya kalktıklarını ve insanları yanılttıklarını ifade eden Özkömürcü, Dropshipping eğitimlerinin bu sayede ikna edici bir ifadeyle pazarlanabildiğine dikkat çekiyor.

Dropshipping’i gerçekten yapacak kişilerin iyi derecede dil bilgisine sahip olmaları gerektiğini ve satacakları ürün hakkında genel bilgi yeterliliklerinin bulunması gerektiğini söyleyen Haydar Özkömürcü, tüm bunların yanı sıra kişilerin iyi bir seviye de dijital pazarlama faktörelerine hakim olmaları gerektiğini ve bunları bilmenin yanı sıra uzun bir süre tecrübe ederek büyük bütçeler yönetmiş olmaları gerektiğini söylüyor. Özkömürcü, Dropshipping’i gerçekten iyi yapabilmek için Amerikalı insanların çok yakından tanımanın ve insanların para harcadıkları ihtiyaçlara hakim olmanın gerektiğini söylüyor.

Ayrıca Haydar Özkömürcü, Dropshipping yapacak kişilerin Amerika içerisinde gerçekleştirecekleri satışlar için yasal mevzuat ve kurallara hakim olmaları gerektiğini ve satışlarını bu doğrultu içerisinde gerçekleştirleri gerektiğine dikkat çekiyor.

Dropshipping’i ciddi bir şekilde iş olarak yapacak kişilerin öncesinde bir hazırlanma sürecine girmeleri ve tüm faktörlar hakkında geniş bir bilgiye erişmeleri gerektiğini ifade ediyor. Haydar Özkömürcü, Dropshipping’in zor bir iş olduğunu ve günde içerisinde az çalışarak kolayca kazanç sağlanabilecek bir konu olmadığına özellikle dikkat çekiyor.

E-Bülten