Fikir Aşamasındaki veya Yeni Kurulmuş Startup’lara Tavsiyeler

Arda Yiğithan Orhan / Kolektif House - Co Creator - 24.01.2018

Arda Yiğithan Orhan

Arda Yiğithan Orhan / Kolektif House - Co Creator

Kendini bir girişimci olarak tanıtan Arda Yiğithan Orhan üniversite için gittiği Amerika'da bilgisayar mühendisliği okumuş. Silikon Vadisi'nde ve Türkiye'de bir çok şirkette çalışma ve tecrübe kazanma imkanı bulmuş. Türkiye'ye kardeşi ile birlikte geliştirdikleri mobil uygulama için dönüş yapmış ve ardından girişimcilik serüveni başlamış. Şu an Kolektif House ve Kolektif Labs bünyesinde iş hayatına devam ettiğini belirtiyor.

Daha fikir aşamasında veya yeni olan startup’lara tavsiyeler veren Arda Yiğithan Orhan, öncelikle hızlı şekilde ürünü çıkartıp geri bildirimleri toplamanın gerektiğini belirtiyor.

Ürünün bir sorunun üstesinden gelip gelmediğini öğrenmek için ürünü piyasaya sürmenin gerektiğini söyleyen Arda Yiğithan Orhan, bu sayede eğer hatalar varsa hataların düzeltilebileceğini hem de ürünün kalitesinin görülebileceğini belirtiyor.

Yapılan hataları görmenin en iyi yolunun ürünü hızlı şekilde pazara sokmak olduğunu vurgularken girişimcilerin en çok sıkıntı yaşadığı noktanın pazara çıkış sürelerinin uzun olması olduğunu söyleyen Arda Yiğithan Orhan, bu süre ne kadar uzun sürerse maliyetin de o kadar fazla olabileceğini ifade ediyor.

E-Bülten