Girişimcilerler için Fikir, Markalaşma ve Büyüme Süreçleri

Göksemin Gökalp Özdemir / Stratejik Marka Danışmanı - 15.01.2018

Göksemin Gökalp Özdemir

Göksemin Gökalp Özdemir / Stratejik Marka Danışmanı

Göksemin Gökalp Özdemir çocukluğunun bir kısmını Texas’da geçirmiş ve defalarca okul değiştirmiş. 20 yaşında üniversiteyi bitiren Göksemin Gökalp Özdemir kariyerine TNT Express ile başladı. Ardından kariyerine perakende sektörüne Swatch bünyesinde çalışarak devam etmiş. Calvin Klein, G-star gibi markaların Türkiye’deki marka müdürlüğünü üstlenmiş. Bu tecrübelerden sonra ise Vakko’da satış ve pazarlama müdürlüğüne geçiş yapmış. Son iki senedir ise danışmanlığın yanı sıra Google ve İş Bankası’nda girişimcilik projelerinde mentörlük yapmakta. Aynı zamanda özel bir üniversitede marka üzerine dersler de veriyor.

Stratejik marka danışmanı ve Workup mentorü olan Göksemin Gökalp Özdemir’den Girişimcilerler için Fikir, Markalaşma ve Büyüme Süreçleri hakkında bilgi aldık. Girişimci kişilere tavsiyeler veren Göksemin Gökalp Özdemir öncelikle üretilen fikre aşık olunmaması gerektiğini ve dünyanın en iyi fikri diye bakmamamız gerektiğini belirtiyor.

Fikirden sonra ürün ve markanın geldiğini belirtirken ne ürüne ne markaya aşık olunmaması gerektiğini de ekleyen Göksemin Gökalp Özdemir bunun sebebinin ise insanın bir şeye aşık olduğunda ona objektif olarak bakamaması ve hataları görmezden gelmesi olduğunu ifade ediyor.

Markalaşma sürecinde her şeyin istenildiği gibi olmayabileceğini ve bunun için de belirlenen stratejilerin daha esnek tutulmasını vurgulayan Göksemin Gökalp Özdemir, markalaşmada hata yapmamak için ve hedefe ulaşmak için esnek olmanın oldukça önemli bir faktör olduğunu belirtiyor.

Aynı zamanda taklit edilmekten korkulmaması gerektiğini söyleyen Göksemin Gökalp Özdemir birilerinin ürününüzü taklit ettiği sırada sizin bir diğer aşamaya geçerek taklitlerinizden bir adım önde olmanızın oldukça önemli bir hareket olduğunu söylüyor ve taklit edilemeyen şeyin ürün değil uygulanılan strateji olduğunu söylüyor.

E-Bülten