İlker Diker ile Papara ve Sektörü Konuştuk

İlker Diker / Papara CEO - 02.01.2018

İlker Diker

İlker Diker / Papara CEO

İstanbul doğumlu olan İlker Diker evli ve 2 çocuk babasıdır. Çalışma hayatına 1999 yılında Garanti Bankası'nda Shop&Miles ve Bonus’un program ortaklarının yönetildiği birimde başladı. 2005 yılında Türk Ekonomi Bankası üye iş yerleri satın alma ve pazarlama birimine geçiş yapmış. 2014’ün başında ödeme sistemleri dünyasına kendi markası olan PayWizard ile girerek şirket kurmuştur.. Bugün Türkiye’nin önemli elektronik para kuruluşlarından Papara’nın CEO’su olarak kariyerine devam ediyor.

Elektronik para ve ödeme hizmetleri alanında hizmet veren Papara,  “Herkes için Papara” sloganı ile yola çıkmış. Papara’nın CEO’su İlker Diker ile yaptığımız röportaj da Papara hakkında insanların merak ettiği sorulara cevap verdi.

Röportajımıza İlker Diker kimdir? sorusu ile başlıyoruz. Kendisinin 1976 istanbul doğumlu olduğunu belirten İlker Diker, evli ve 2 çocuk babası, 10 yaşında bir oğlu ve 7 yaşında bir kız çocuğu var. Çalışma hayatına 1999 yılında Garanti Bankası’nda başladığını ifade eden İlker Diker Shop&Miles ve Bonus’un program ortaklarının yönetildiği birimde 2005 yılına kadar aktif görevde bulunmuş. 2005 yılında buradan ayrılarak Türk Ekonomi Bankası üye iş yerleri satın alma ve pazarlama birimine geçiş yaptığını söylüyor. Uzun yıllar burada yöneticilik yaptıktan sonra Bankalar Arası Kart Merkezi danışmanlık görevini üstlendiğini ve burada 2014 yılına kadar devam ettikten sonra uzmanlaştığı ödeme sistemleri dünyasına, kendi markası olan PayWizard markasıyla adım atarak müşterileri için çözüm üretmeye başladığını ifade ediyor.

Bugün elektronik para kuruluşlarından Papara’nın Ceo’su olarak İlker Diker’e Papara nedir? Neler yapıyor? diye soruyoruz. Papara’nın 6993 sayılı kanun kapsamında elektronik para lisansı almış bir şirket olduğunu belirten İlker Diker Papara’ya şu anda on binlerce noktadan para yüklenebileceğini ve yüklenen bakiye ile kişiler arası para transferi yapılabileceğini belirtiyor. Aynı zamanda kullanıcıların bu bakiyleyle elektronik ticaret yapan internet sitelerinde alışveriş yapabildiğini belirtiyor. Papara’nın ön tarafta gözükmeyen ama arka tarafta binlerce kullanıcıya çözüm sağlayan diğer bir ürününün de Mass Paymant olduğunu söyleyerek altını çiziyor. Dünya devlerinden Yandex’in bu özellik sayesinde, Türkiye’de ki 15 bin kullanıcısına tek tıkla bakiyelerini dağıtabildiğini ifade ediyor. Bunun dışında İlker Diker, Papara platformunda elektronik para bakiyesi ile eşlenik çalışan diğer bir ürünü Papara Prepaid Kart’a da değiniyor. Papara Prepaid Kart için Avrupa’nın elektronik para bakiyeli ilk ön ödemeli kartı olduğunu ifade eden İlker Diker bunu farklı kılan özelliğin ise aslında hiçbir şekilde arkasında banka altyapısının olmamasından kaynaklı olduğunu aktarıyor.

Papara’ya nasıl üye olunabiliyor? diye sorduğumuzdaysa üye olmanın da oldukça kolay olduğunu belirtiyor. iOS, Android ve Web tabanlı platformdan kullanıcıların sadece bir e-mail ve cep telefonu ile Papara’da hesap açabildiklerinin altını çiziyor. Papara’nın kullanıcılara 3 tip hesap sunduğunu belirten İlker Diker e-mail ve cep telefonu ile aylık 750 TL’ye kadar işlem yapabilen basit hesaplar, 50 bin TL’ye kadar TCKN doğrulaması ile işlem yapabilen onaylı hesaplar ve 250 bin TL’ye kadar da sözleşmeli, yüz yüze  doğrulama yaptıkları müşteri hesaplarının bulunduğunu belirtiyor.

E-Bülten