İnstagram ve Yeni Reklam Pazarı

Dijital / 24.01.2018
İnstagram ve Yeni Reklam Pazarı

Her gün saatlerce vakit geçirdiğimiz sosyal medyanın gücünü artık bilmeyen yok. Her türlü bilgi paylaşımının yapıldığı ve adeta ayrı bir dünya olan sosyal medyanın en gözdelerinden biri de Instagram. Fotoğraf ve video paylaşımının yapıldığı bu mecra Facebook ve Youtube’dan sonra dünyada en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi olarak biliniyor. 700 milyondan fazla kişinin kullandığı Instagram artık bir paylaşım ağı olmaktan çıkıp aynı zamanda önemli bir pazar haline gelmiş durumda. Peki markalar bu büyük sosyal paylaşım sitesinden ne şekilde faydalanıyor?

Pek çok markanın son zamanlarda ürün veya hizmetlerini duyurmak için Instagram’ı seçmesi bu mecranın ulaşabildiği kitlenin oldukça fazla olduğunu hepimize gösteriyor. Daha çok genç ve orta yaşlı nüfusun kullandığı bu paylaşım sitesinde verilen reklamların milyonlarca ve hatta milyarlarca görüntülenmeye ulaştığı görülüyor. Bu yoğun etkileşimli sitede reklam vermenin ise bir çok yolu var.

Instagram üzerinde sponsorluk çalışmaları, Carousel reklam dediğimiz birden fazla görsel kullanılarak yapılan reklam çalışmaları ve video reklamlarıyla pek çok farklı tarzda reklam kullanma şansımız oluyor. Instagram’ın kendi bünyesinde reklam vermek dışında ünlü oyuncu, futbolcu veya fenomen kişileri kullanarak yapılan influencer reklamlar da Instagram’da oldukça sık kullanılan reklam çalışmalarından biri. Tüketiciye kendini yakın hissettirebilmek için idol olarak belirledikleri, onlar gibi olmak istedikleri kişilere ürün veya hizmetlerinizi kullandırarak tüketicinin ulaşmak istediği statüye ürününüzle ulaşabileceği imajını verebilirken aynı zamanda sponsorluk reklamlarıyla da tüketici gözünde hatırlanılırlığınızı arttırabilirsiniz.

Her gün milyonlarca reklam gördüğümüz günümüzde en çok vakit geçirilen site olan Instagram’da görünür olmak markalara büyük avantaj sağlar. Bunun yanında reklamınızı görmesini istediğiniz kitleyi de seçebildiğiniz Instagram’da hedef kitlenizi yaş, cinsiyet ve yaşadığı bölgeye göre belirleyip reklamlarınızı sadece hedef kitlenize de gösterebilirsiniz.

Daha detaylı olarak reklamlarınızı kimlerin izlediği ve internet sitenize giriş butonu varsa eğer tıklanma bilgileri sayesinde hedef kitlenizin mail adreslerini ve telefon numaralarına ulaşarak özel reklamlar da yapabileceğiniz Instagram’da ayrıca dünya genelinde günde yüz elli milyon kişinin kullandığı hikaye özelliğiyle de markanıza özel hikayelerin paylaşımını yapabilirsiniz. Peki bu reklamların kullanımı esnasında dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?

Öncelikle kullandığımız görselin kalitesine çok dikkat etmeliyiz. Görsellik üzerine kurulan bir sitenin reklamlarının da kaliteli görseller içermesi reklamınızın dikkat çekmesi için önemli bir faktördür. Görsel seçimi esnasında ise yoğunluktan uzak durulması gerekiyor. Bir odak noktası belirleyerek seçeceğimiz görsellerde markanızın logosunu odak noktası olarak kullanmak önemli bir avantaj sağlar. Görselin marka ile uyumlu olması da binlerce paylaşım arasında markanızın hatırlanabilmesi için önemli faktörlerden biridir. Bu etmenlere dikkat ederek seçeceğiniz görseller doğru hedef kitleye doğru mesajların yollanmasının sonucunda markanıza olumlu geri dönüş yapacaktır.

E-Bülten