İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sektörel / 26.01.2018
İş Görüşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatımızın önemli dönüm noktalarından biri olan iş görüşmeleri kimi için yepyeni bir başlangıç olurken kimisi için de büyük bir hayal kırıklığı oluyor. Görüşme öncesi evde yaptığımız provalardan tutun sorulan her türlü soruya tedirginlikle cevap verdiğimiz iş görüşmelerinin anahtar kelimesi ise soğukkanlılık ve profesyonellik. Peki bu önemli iş görüşmeleri sırasında dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?

Öncelikle iş görüşmesine giderken ilk izleniminizi olumlu yönde şekillendirmek için kıyafet seçiminiz oldukça önemli bir konu. Genellikle siyah tonlarını tercih etmeniz ve daha düz kıyafetler giymeniz sizin için iyi olur. Görüşme odasına girdiğiniz andan itibaren kendinize güvenmeli ve emin adımlarla hareket etmelisiniz. Eğer görüşme yapacağınız kişi odaya girmediyse toplantı masasının yanında oturmalı, içeri birlikte girdiyseniz de karşı taraf müsaade etmeden oturmamanız sizin için faydalı olacaktır. Bunun yanında jest ve mimikleriniz, bakışlarınız ne kadar çekingen olursa olumsuz tepki almanız da o kadar kolay olacaktır. Kendinizden emin gözükmeli ve işinizde profesyonel olduğunuzu karşı tarafa aktarmalısınız. Görüşme öncesinde iş görüşmesinin yapılacağı kurumla alakalı bir ön araştırma yapılması da kurumla alakalı sorulan soruları cevaplamanız için size yardımcı olur.

İçeri girdikten sonra ise merakla beklediğiniz ve cevaplamaktan çekindiğiniz sorularla karşı karşıya kalırsınız. Görüşmeye gittiğiniz kuruma göre soruların ağırlığı değişirken genel olarak sorulan bazı sorularla mutlaka karşı karşıya geleceksiniz. Görüşmeye ilk başladığınızda kendinizi tanıttığınız esnada özel hayatınıza girmeden genel konulardan bahsetmeniz gerekmektedir. Bunun haricinde sorulan diğer sorulara dürüstçe cevap vermeniz, açık ve istenmedikçe fazla detaya girmeden cevap vermeniz görüşmecinin gözünde sizi daha ileri çıkaracaktır. Takım çalışmasına uyumlu gözükmeniz, sorunlu bir kişilik izlenimi uyandırmamanız ve işi almak konusunda istekli olduğunuzu gösterdiğiniz sürece herhangi bir sorunla da karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz.

İş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise CV’nizdir. CV’niz ne kadar güçlü olursa muhtemelen sizinle görüşmekte olan insan kaynakları çalışanının gözünde o kadar iyi bir konumda olursunuz. CV’nizde katıldığınız seminerleri, çalıştığınız başka kurumları ve aldığınız eğitimleri dikkatli bir şekilde yazmalısınız. Ayrıca görüşmeye gitmeden önce CV’nizi güncellemeniz gerekiyorsa güncellemelisiniz. Başvurduğunu pozisyona ait ek bilgiler gerekiyorsa da bunları eklemelisiniz. Bunun haricinde CV’nizin bir kopyasını karşı tarafa bırakmanız da hatırlanabilmeniz için size büyük fayda sağlar.

E-Bülten