Nasıl Global Bir Marka Olunabilir?

Serim Çetin / Ase Express Yönetim Kurulu Üyesi - 05.01.2018

Serim Çetin

Serim Çetin / Ase Express Yönetim Kurulu Üyesi

Ase Yönetim Kurulu üyesi olan Serim Çetin, yaklaşık 9 yıldır yönetim kurulu üyesi ve 11 yıldır da sektörün içerisindeki bir isim. ASE'nin gelişiminde farklı projelerde yer almaya devam ediyor ve şirketin gelişimi için çalışmalarını sürdürüyor.

ASE’nin şu an Türkiye dışında 10 farklı ülkede hizmet verdiğini ve bunun ASE’yi global bir marka yaptığını söyleyen Serim Çetin dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalarından bahsediyor. Öncelikle belirlenmesi gereken standartlar olduğunu ve kalite kontrole oldukça önem verilmesi gerektiğini söylüyor. Standartları yüksek tutmanın ve global markalarla rekabet içinde olabilmek için aynı standartlara sahip olmanın önemli olduğuna değiniyor.

Ayrıca önemle değindiği bir diğer konu da diğer markalara nazaran kendilerinin fark yaratma çabaları. Diğerlerinden farklı olarak neler yapabildiğinizi ve yapabileceklerinizi iyi belirlemeniz gerektiğini ve bundan sonra da markanın gücünü hem müşteri hem de çalışanlara göstermenin öneminden söz ediyor.

Çalışanlarının memnuniyetini oldukça önemseyen ASE’nin müşteriye nasıl davranılıyorsa çalışana da aynı şekilde davranıldığını ve böyle davranılırsa bu anlayışın sonuçlarının oldukça iyi olacağını ekliyor.

Ayrıca teknolojiye yapılan yatırımın önemini ve 7 senedir kendi yazılımlarını geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor. Doğru data kullanımıyla müşterilere daha iyi hizmet vermenin başlıca hedefleri olduğunu, bu konuda da özellikle ölçülebilirlik ve ölçeklendirilebilirliği ön planda tutuklarını ifade ediyor.

Eğer bir yerde başarılı olunduysa bu başarı diğer bölgelerde de elde edilmeli ve bunun da iyi ölçeklendirme ile elde edildiğini belirtiyor. ASE’nin buna dikkat ettiğini ve diğer markalarında global olabilmeleri için yapması gerekenin bu olduğunu aktarıyor.

E-Bülten