Papara Fikri Nasıl Çıktı, Ne Kadar Büyüdü?

İlker Diker / Papara CEO - 15.01.2018

İlker Diker

İlker Diker / Papara CEO

İstanbul doğumlu olan İlker Diker evli ve 2 çocuk babasıdır. Çalışma hayatına 1999 yılında Garanti Bankası'nda Shop&Miles ve Bonus’un program ortaklarının yönetildiği birimde başladı. 2005 yılında Türk Ekonomi Bankası üye iş yerleri satın alma ve pazarlama birimine geçiş yapmış. 2014’ün başında ödeme sistemleri dünyasına kendi markası olan PayWizard ile girerek şirket kurmuştur.. Bugün Türkiye’nin önemli elektronik para kuruluşlarından Papara’nın CEO’su olarak kariyerine devam ediyor.

Papara’nın sektörün ihtiyaçları doğrultusunda oluştuğunu söyleyen İlker Diker, Fintech teknolojisinin son on yıldır oldukça büyüdüğünü ve bankaların ilk zamanlar Fintech teknolojisini rakip olarak gördüğünü ancak zaman içinde bankaların da bu teknolojiyle birleştiğini ekliyor.

Türkiye’de ise Fintech teknolojisinin son beş altı yıla dayandığını söyleyen İlker Diker, Türkiye’de elektronik para lisansı olan yalnız on şirket olduğunu da belirtiyor. Bu şirketlerin yalnızca mevcut müşterilerine yardımcı olmak için bu lisansı aldığını ancak Papara’nın ise bambaşka bir müşteri deneyimi oluşturma amacı olduğunu ve bu noktanın da kendilerini farklı bir noktaya taşıdığını söylüyor.

On üç ayda toplam dört yüz bin kullanıcıya ulaştıklarını söyleyen İlker Diker, yaklaşık 1.2 milyar TL’lik hacime ulaştıklarını ve bir senelik bir süreçte oldukça büyük bir başarı gösterdiklerini ifade ediyor. İlker Diker, Papara’nın bulunduğu coğrafyada Unicorn olmak için yola çıktığını ve dünyada bir çok benzer iş modelini yapan Fintech’lerin servislerini barındıran bir platform olduğunu belirtiyor.

Bu sebepten de rekabetin oldukça yüksek olduğunu söyleyen İlker Diker Papara’nın 2018 senesinde mevcut servislerine uluslararası para transferinin yanına uluslararası alışveriş imkanı sağlayacağını ve bu sayede de rekabet şansını ciddi seviyede arttıracağını dile getiriyor.

E-Bülten