Papara’da Bireysel Ve Kurumsal Hesaplar İçin Ücretlendirmeler

İlker Diker / Papara CEO - 15.01.2018

İlker Diker

İlker Diker / Papara CEO

İstanbul doğumlu olan İlker Diker evli ve 2 çocuk babasıdır. Çalışma hayatına 1999 yılında Garanti Bankası'nda Shop&Miles ve Bonus’un program ortaklarının yönetildiği birimde başladı. 2005 yılında Türk Ekonomi Bankası üye iş yerleri satın alma ve pazarlama birimine geçiş yapmış. 2014’ün başında ödeme sistemleri dünyasına kendi markası olan PayWizard ile girerek şirket kurmuştur.. Bugün Türkiye’nin önemli elektronik para kuruluşlarından Papara’nın CEO’su olarak kariyerine devam ediyor.

“Herkes için Papara” sloganı ile yola çıkmış Papara’nın CEO’su İlker Diker ile yaptığımız röportaj da Papara hakkında insanların merak ettiği sorulara cevaplar aldık.

İlker Diker’e Papara’da bireysel kullanıcılar için bir ücretlendirme mevcut mu? Kullanıcılar hangi işlemleri yapabiliyorlar? diye sorduk. Papara’nın herhangi bir üyelik ücreti ve hesap ücreti almadığının özellikle altını çizen İlker Diker servisleri makul bir kullanıcının, Papara da hesap açtıktan sonra ücretsiz bir şekilde anlaşmalı 15 tane banka üzerinden işlem yapabileceğini belirtiyor. 9 tane bankanın Atm’si ile entegrasyonları olduğunu belirten İlker Diker. Bu kanallarda Papara ücretsiz bir şekilde bakiye yüklemesi yapılabildiğini ve bu bakiyeleri kişiler arasında ücretsiz bir şekilde transfer edebileceklerini belirtiyor. Sadece banka hesabından bakiye çekmek isteyen kullanıcılar için Papara’nın 1 TL’lik sembolik bir ücretlerinin olduğunu belirtiyor.  İlker Diker kullanıcılar elektronik ticarette, cüzdandaki bakiyeden harcama yapmak istediklerinde de herhangi bir ücret almadıklarını ifade ediyor. Yalnız Papara kullanıcılarının kart sahibi olmak için ödediği bir ücretin bulunduğunu ifade eden Diker, burada da kullanıcılara yüksek meblağlar çıkarmadan 9.99 TL’lik makul bir ücret karşılığında Papara kartlarını temin edebileceklerini ifade ediyor. Bu ücretin içerisine her şeyin dahil olduğunu ve kartın kullanıldığı aylarda kaç işlem yapılır ise yapılsın 1 TL aktiflik ücretinin bulunduğunu belirtiyor.

Bireysel kullanıcıların yanı sıra Kurumsal müşterilere de hizmet verdiklerini ifade eden İlker Diker’e Papara’nın üye iş yeri kabulü yapıp yapmadığını ve kurumsal müşteriler için ücretlendirmelerin ne şekilde olduğunu sorduk. Üye iş yeri edinim süreciyle ilgili kurallar uyguladıklarını ifade eden Diker hangi alanda faaliyet gösterdiklerini, ne kadardır faaliyette olduklarını, web sitesinde ki güvenlik önemlerinin yeterli olup olmadığı ile ilgili detaylı olarak inceleme yaptıktan sonra bir evrak dökümanlarının olduğunu ve bunu tamamlayan üye işlemlerinin basit bir entegrasyonla kullanıcılardan ödeme almaları için entegrasyon sağladıklarını ifade ediyor. Ücretlendirilmeler konusunda da kuruluşların faaliyet gösterdikleri hizmete göre komisyonların farklılaşabildiğini ifade ediyor.  Papara’nın üye iş yerleri için farklı bir çözüm sunduğunu da belirten İlker Diker kredi kartı kullanmak istemeyen bir kitleye alışveriş imkanı sunduklarını ifade ediyor.  Türkiye’de şuan sepetten dönme oranının %65 civarlarınında olduğunu ve sebebini insanların bulundukları sayfaya güvenmiyor olmaları ya da internete güvenmiyor olmaları ile bağlantılı olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla Papara’nın kullanıcılarına sunduğu elektronik para bakiyeleriyle anında alışverişi sonlandırabiliyor olmanın oldukça büyük özgürlük yarattığının ve müşterilerin e-ticaret sitelerinde sepetten dönme oranını aşağı çeken bir çözüm olduğuna özellikle dikkat çekiyor.

E-Bülten