Papara‘da Hesaba Yükleme İşlemindeki Gecikme Neden Kaynaklanıyor?

İlker Diker / Papara CEO - 01.01.2018

İlker Diker

İlker Diker / Papara CEO

İstanbul doğumlu olan İlker Diker evli ve 2 çocuk babasıdır. Çalışma hayatına 1999 yılında Garanti Bankası'nda Shop&Miles ve Bonus’un program ortaklarının yönetildiği birimde başladı. 2005 yılında Türk Ekonomi Bankası üye iş yerleri satın alma ve pazarlama birimine geçiş yapmış. 2014’ün başında ödeme sistemleri dünyasına kendi markası olan PayWizard ile girerek şirket kurmuştur.. Bugün Türkiye’nin önemli elektronik para kuruluşlarından Papara’nın CEO’su olarak kariyerine devam ediyor.

Papara kullanıcıları tarafından bir çok şikayet platformun da dile getirilen “Papara ‘da hesaba yükleme işleminde ki gecikmelerin neden kaynaklandığını, Papara Ceo’su İlker Diker’e sorduk. Diker, yaklaşık 2 ay önce Papara’da yeni bir alt yapı sistemine geçtiklerini ve kullanıcıların bazı zorluklar yaşadığını belirtti. Aslında bu yapılan değişimin onların hayatlarını kolaylaştıran bir iş süreci oluşturduğuna değinen İlker Diker önceden kullanıcıların platform içerisinde yükleme talebi yapmadan önce bir referans numarası oluşturması gerektiğini ancak yeni sistemde bu referans numarası oluşturmayı tamamen kaldırdıklarına değindi.

Kullanıcıların, Papara’nın anlaşmalı olduğu 15 tane bankadaki IBAN hesaplarından herhangi birine referans numarası yazmadan sadece Papara kullanıcı numaralarını yazarak bakiye aktarmaya başladıklarını belirten İlker Diker bu uygulamanın kullanıcılar için farklı bir deneyim olduğunu ve kullanıcıların yeni uygulamaya alışmakta zorluk çektiklerini dile getirdi. Diğer bir durumun ise bazı kullanıcıların başkasının hesabına giriş yaparak orada ki parayı, kendi Papara hesaplarına transfer işlemi yaptıklarını ve bu işlemin mevzuata uygun olmamasından kaynaklı işlemlerin iptali ve transfer edilen ücretlerin önceki hesaplara geri iadesinin gerçekleştiğini belirtti.

Bazı durumlarda da hızlı büyümelerinin ve günden güne artan kullanıcı kitlelerinin yarattığı işlem yoğunluğu nedeniyle sistemlerinde bazı gecikmelerin olduğunu ve bu sorunu da 2 haftalık süreç içerisinde yaptıkları anlaşmalar ve entegrasyonlar ile çözmüş olacaklarını iletti.

E-Bülten