Redcet’te bugün Kürek Sporunu konuşuyoruz!

Röportaj / 07.06.2021
Redcet’te bugün Kürek Sporunu konuşuyoruz!

“Kürek Sporu Türkiye’de çok bilinmeyen Dünyada tek gideceğin yönü, finişi görmeden geçtiğin rakibini görerek yapılan tek spor dalıdır. Ayrıca kürek olimpik kategoride en zor 3 branştan biridir. Kürek sporu itme ve çekme hareketinin bir arada yapıldığı enden spor dallarından biridir. Tüm vücut bölgelerini çalıştırdığı için çok iyi bir aerobik spor türüdür.”  Diyor Doğancan Gür.

Redcet’te bugün Kürek Sporunu konuşuyoruz. Konuğumuz ise bu işin erbabı, profesyoneli Sevgili Doğancan Gür Bey…

Sözü hemen kendisine bırakalım:

 1. Öncelikle Sizi tanıyabilir miyiz?

1990 İstanbul doğumluyum, aslen Rizeliyim ama doğma büyüme İstanbulluyum. Eğitim hayatıma Beyoğlu Kasımpaşa’daki Cezayirli Gazi Hasan Paşa okulunda başladım. İlk ve orta okulu burada tamamladıktan sonra yine aynı bölgede bulunan Dil Nihat Özyeğin Anadolu Lisesi Fen bölümü’ne başladım. Lise hayatımla beraber kürek sporu ile tanıştım.  Lisenin beden eğitimi hocası olan Celalettin hoca aynı zamanda Galatasaray SK’nın kürek antrenörüydü. Onun vesilesi ile hayatımda büyük bir yer edecek olan kürek sporuna start verdik. Lisenin ardından Marmara Üniversitesi spor Bilimleri fakültesini kazandım. Burada antrenörlük bölümünü okudum. Ardından Anadolu üniversitesi insan kaynakları bölümü ve siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünden yüksek lisans yaptım.  Tabi kürek sporunun ardından birçok etkinlik ajanslarında saha yöneticisi olarak görev yaptıktan sonra ilk profesyonel iş hayatıma İBB İSMEK şirketinde Kurs müdürü olarak başladım. Yaklaşık 1 sene burada çalıştıktan sonra yine İBB şirketlerinden biri olan Spor İstanbul şirketinde proje yöneticisi olarak işe başladım; yaklaşık 5 yıl boyunca birçok yeni projeye imza attık. Ardından iç iletişim marka yöneticisi olarak Turkcell’e transfer olduk ve iş hayatımıza burada devam etmekteyiz.

 1. Yaş – Boy- Kilonuz nedir?

Yaş: 31, Boy: 186, Kilo: 92

 1. Yaşadığınız / düzenli ikamet ettiğiniz şehir?

Düzenli olarak İstanbul da ikamet etmekteyim.

 1. Nerelisiniz?

Aslen Rizeliyim. Profesyonel olarak Kürek Branşı ile ilgiliyim, amatör olarak da yüzme ve koşu sporu yapıyorum boğaz yarışlarına katılıyorum, yol koşularına katılıyorum.

 1. Yaptığınız spor dalı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kürek Sporu Türkiye’de çok bilinmeyen Dünyada tek gideceğin yönü, finişi görmeden geçtiğin rakibini görerek yapılan tek spor dalıdır. Ayrıca kürek olimpik kategoride en zor 3 branştan biridir. Kürek sporu itme ve çekme hareketinin bir arada yapıldığı enden spor dallarından biridir. Tüm vücut bölgelerini çalıştırdığı için çok iyi bir aerobik spor türüdür.

 1. Bu sporu sevmenizde ki etkenler nedir?

Bu sporu sevmemdeki en önemli unsur mücadele azmi öyle yarışlar yaptık ki zaten zor bir spor bütün yarış boyunca rakibinle yan yanasın ve kendin çektiğin acıyı zorluğu hissediyor. Onunla mücadele ediyorsun; he bu arada sadece kendinle değil doğayla da mücadele ediyorsun. Bu arada rakibinin de mücadelesine şahit oluyorsun, o da seni geçmeye çalışıyor. Herkes acı çekiyor ama mücadeleyi bırakmıyor yani o atmosfer o azim antrenmanlarda böyle geçiyor. Seni ekip arkadaşlarına çok bağlıyor çünkü aynı amaç için tek vücut olup mücadele ediyorsunuz. Tüm bunlar beni kürek sporunu sevmeye iten unsurların başında geliyor.

 1. Bu sporun kolay ve zor yönleri nelerdir?

Bu sporun kolay yönü yok 🙂 kolaylaştıranlar var nasıl mı takım arkadaşların çünkü bir teknede en fazla dümenci hariç 8 kişi oluyorsun ve bu 8 kişi 1 kişi olup hareket ediyor.  O yüzden kolay yönü yok ama kolaylaştıranlar var onlardan ekip arkadaşların. Ve belki de en güzel yanı suyun içindesiniz. Kendi başınıza altınızdan kayan suyun sesi yanınızda sizinle yarış yapan yunuslar nadiren de olsa bu durumla karşılaşabilirsiniz bunu da en güzel yönlerine yazabiliriz.

Zor yönlerine gelirsek daha önce de bahsettiğim gibi kürek sporu olimpik anlamdan en zor 3 branştan biri bu bağlamda kürek branşında performansı sürekli yukarda tutmak için sürekli antrenmandasın, haftada 13 antrenman yapardık yağmur soğuk kar demeden su üzerinde antrenman yaparsın ve zor bir spor olduğu için vücutta biriken laktik asit kaslarınıza korkunç ağrılar verir. Elleriniz su toplar kanar

 1. Sizin için bu spor dalının bir erbabı olmanın önemi ve anlamı nedir?

Dostluk kardeşlik ailenden daha çok ekip arkadaşlarını görüyorsun. Bir hedef için birlikte çalışıp birlikte mücadele ediyorsun ve en önemlisi yarış esnasında öyle şiddetli ağrılara tükenmişlik hissine kapılıyorsun ki yarışı bırakma arzusuyla dolup taşıyorsun. İşte tam o esnada arkanda ne yaptığını bilmediğin ama senin için ekip için savaştığını düşündüğün arkadaşını yarı yolda bırakmamak için son evrende bile mücadeleye devam etmeye çalışıyorsun. Bu durumu tabi kürek sporuna başladıktan sonra kazanıyorsun ve bu arkadaşlık dostluk bağı insanda bir ayrıcalıklık havası katıyor.

Türkiye de olmasa da dünyada çok popüler ve saygı duyulan bir spor dalı olması.

 1. Bu spor dalı nasıl bir disiplin gerektiriyor? Antrenman rutininizi anlatır mısınız?

Çok katı disiplin gerektiren bir spor dalı.. Yılın hemen hemen her günü kamptasın iznin en fazla 1 haftadır sabah 5:30-6 gibi kalkarsın. 3 saat su antrenmanı öğlen 1-1,5 saat koşu, akşam tekrar 2 saat su antrenmanı toplamda haftada 13 antrenman yaparız. Tabi bu antrenörden takımdan ve yaş kategorisine göre değişir.

 1. Sporcuların ritüelleri ve takıntıları nelerdir?

Takıntımız şu şekilde söyleyim aslında sevmediğimiz durumlar vardı mesela biz hafif kiloyduk ve sırttan gelen yani teknenin gittiği yönden terse gelen rüzgâr bu bizi tekrar geldiğimiz yöne doğru ittiği için hafif kilo sporcular sırttan rüzgârı sevmezler.

 1. Bu spor alanını seçmenizin sebepleri nelerdir? Bu sporda nereye gelmek istersiniz?

Kürek sporunu ben seçmedim; o beni seçti. Ben bu spora başladığımda kürek sporunun ne olduğunu bilmiyordum. Beden dersinde boy sırasındayız. Yanımdaki arkadaşım en başta sonra ben geliyorum; ben sarışın o esmer tabi esmer olduğu içinde daha atletik duruyor. Hocamız geldi. Bu arkadaşımıza “Galatasaray da kürek çekmek ister misin?” dedi. O da Galatasaraylı olduğu için “hemen tamam” dedi. Hoca gitti. Sinirlendim kızdım benim ne eksiğim vardı bana niye demedi diye? Kendimi yerken hoca 20 metre ilerledikten sonra durdu; biraz düşündü ;sonra geri geldi ve “bana sen de gelmek ister misin?” dedi. Sırf ona inat; ne olduğunu bilmeden gelirim dedim.

Şu anda Kürek Sporu için büyük hedeflerim projelerim var bu gayretle de Kürek Federasyonu Başkanlığına adayım İnş. kulüplerimizin desteğiyle de kürek sporunu ülkemizde daha yukarlara taşıyacağım.

 1. Spor yaşamanızda bugüne kadar elde ettiğiniz başarıları sıralar mısınız?

Üniversite okuduğum 4 yıl boyunca ağır kilo ve hafif kilo branşlarında 2 tek, 8 tek kategorilerinde ayrıca da takım halinde Türkiye Şampiyonluğu!

Galatasaray SK ile de 2009 yılından 2013 yılına kadar hem takım hem bireysel de 2 tek, 4tek ve 8 tek te Türkiye Şampiyonluğu!

Ümitler Dünya Dokuzunculuğu!

Özel Uluslararası milli takımlar kürek yarışlarında şampiyona 4. Sü şeklinde temel başarıları yaşayım yoksa sayfalar yetmez aklımda hatırlamaya yetmez 🙂

 1. Bu spordaki başarılarınız maddi manevi sizi tatmin etti mi?

Çok büyük paralar kazanmadık ama çok büyük bir deneyim kazandık. Kişisel gelişimime çok büyük katkıları olduğunu düşünüyorum.

 1. Bu spor dalında gelecek hedefiniz nedir?

Kürek Federasyonu Başkanı olmak

 1. Size göre kimler yani hangi profiller bu spor dalı ile ilgilenmeli veya ilgilenmemeli?

Profesyonel düşünmeyen herkes bu spor dalı ile sağlık için ilgilenebilir.

Ama profesyonel düşünüyorsa orta son, lise 1 gibi bu spora başlanabilir. Daha çok uzun kol bacak kısa gövde formunda ki kişiler daha tercih sebebi olabiliyor.

 1. Bu spor dalı özelinde ülkemizdeki sporcuların genel sorunları ve çözüm yolları nelerdir?

Branş özelinde bir sıkıntı yok ama sporcuların genel bir problemi var. Oda gelecek kaygısı. Özellikle kürek branşı kişinin tüm hayatını çalan bir spor dalı ve sakatlandığı an ortada kalma ve kendini idame ettirme noktasında hiçbir güvencenin olmadığı bir dal.

 1. Bu spor dalı ilgilenenlere neler söylemek istersiniz, tavsiyeleriniz, önerileriniz nelerdir?

Mücadele etmekten asla pes etmesinler. Özellikle bu sporu amatör olarak yapanlar yapmak isteyenler yapabilecekleri en sağlıklı sporu yapıyorlar özellikle bu kovid-19 hastalığı döneminde.

 1. Bu spor dalı özelinde: spor yapmak veya öğretmek çerçevesinde Türkiye ne durumda?

Hobi küreğinin gelişmesi ile kürek branşının popülaritesi giderek artıyor. Bu durumun kürek sporuna faydası olması gerekirken zararı oluyor. Çünkü diğer kürek takımları gelirleri olmadığı için hobi küreğine yönelmekte ve her yıl profesyonel sporcu sayıları düşmekte yarışa katılan takım sayısı düşmektedir.

 1. Bu spor dalı özelinde başarılı olmak için eğitim almanın önemi nedir?

Tamamı ile eğitim. Çünkü kürek hareketi kompleks bir hareket kol var bacak gövde oturak hareket ediyor. Bu sebeple birinin kesin öğretmesi eğitim vermesi gerekiyor.

 1. Bu spor dalı ile uğraşmak isteyenler nereden başlamalı? Ve hangi ilkelere sahip olmalı?

Önce azimli olması ve pes etmemeli çünkü ilk elleri su toplayacak acıyacak. Küreğe başladığı tarih itibari ile ya suda yoğun sıcağa maruz kalacak ya da yağmur ve soğuğa bu sebeple irade sahibi birisi olması gerekiyor.

 1. Bu spor dalı ile uğraşmaya başladığınız yani ilk başladığınız dönem nelerle karşılaştınız?

Çok defa bırakma noktasına geldim. Özellikle kış döneminde spora başlamıştım soğukta yağmurda karda kürek çekmek ciddi manada psikolojimi zorlamıştı. Hele ellerim su toplayıp tanınmayacak hale geldiğinde ciddi ciddi bırakmayı düşündüm ama azmettim ve bugünlere geldik.

 1. Beslenmenizde nelere dikkat ediyorsunuz? Nasıl bir beslenme düzenine sahipsizin?

Beslenme noktasında abur cuburdan uzak duruyorum. Asitli ve gazlı içecekler mümkün olduğu kadar içmiyorum genelde kuvvetli bir kahvaltı ile güne başlar akşam erken yemek yemeye özen gösteririm

 1. Bu spor dalı için hayatınızda vazgeçtiğiniz şeyler oldu mu? Ve tabi vazgeçemeyeceğiniz şeyler?

Kürek sporu asosyal bir spor dalı asla bireysel antrenman yapamazsın bu sebeple her antrenman için takımla beraber olman gerekiyor. Bu yüzden ne lise hayatımda nede üniversite hayatımda arkadaşlarımla hiç vakit geçiremedim. Herkes okul maceralarını anlatırken ben sabah 5’te 3 saat antrenman yapıp halkalıdan Beykoz küçük suya üniversite ye 2 saat otobüslerle gidip 2 saat dönüşümü anlatıyordum.

 1. Bu spor dalı uğraşırken psikolojinizi nasıl yönetiyorsunuz?

Başarıya odaklanmaya çalışıyorum okulda da gördüğüm bazı psikolojik antrenman yöntemleri var antrenörümüz bunları yaptırırdı otojenik antrenman metodu derdi hayal ederdik başarılı anlarımızı tabi çeşitli ritüeller eşliğinde meditasyon şeklinde çok etkili olurdu o hazzı hissetmek kitap okurdum kamplarda çok kitap bitirmişliğim var güzel kafa dağıtıyor özellikle uzun kamp dönemlerinde oldukça etkili bir yöntemdi.

 1. Bu spor dalı ile uğraşırken başınıza gelen ilginç bir anınızı anlatabilir misiniz? Okurlarımızla paylaşır mısınız?

Tabi birkaç tanesinden bahsedeyim: Ben Galatasaray da kürek çekiyordum; hava limanında kafile olarak uçağımızı beklerken takım eşofmanları var üzerimizde yaşlı bir teyze geldi. Dedi “oğlum sen A takımda mı oynuyorsun?” diye sordu, dedim evet “teyze a takımdayım oda bunun üzerine ben seni hiç televizyonlarda görmüyorum.” dedi, anladım tabi futbol takımından bahsettiğini. Dedim “teyze ben kürek takımı oyuncusuyum”. Bu sefer “he kürek mi?” dedi gitti 😀

Diğer bir anı ise askere gittim. 50 kişiyiz içtimada; komutan sordu:, “Ne iş yaparsınız?” ona görevler verecekler. Dedim, “ben milli sporcuyum branşım kürek” Aradan zaman geçti, görevler açıklandı, benim ismimin karşısında “inşaat işleri hizmet takım sorumlusu”  yazıyordu.  🙂 Kağıdı hala saklarım.

 1. Ailenizde sizden başka sporla ilgilenen kimse var mı?

Hayır. Benden başka sporla ilgilenen yok ama Rize’de komşumun çocuğu benim vesilem ile rafting sporuna başladı. ve milli takıma kadar yükselerek Dünya Şampiyonasına gitti.

 1. Bu spor dalı dışında başka uğraşılarınız var mı?

İş hayatı dışında bir de yüzme ile ilgileniyorum. Fırsat buldukça yüzmeye çalışıyorum.

 1. Hobileriniz nelerdir?

Arabalar, uzay, makineler, savunma sanayi, teknoloji, bunlarla ilgili Youtube kanallarını takip ediyorum. NASA’ın online eğitim programlarını takip ediyorum.

 1. Nasıl bir gelecek hedefiniz var?

Geleceği inşa etmek için farklı yönleri birleştiren bir eğitim planı oluşturmuştum. Kendimde buna örnek olarak ben hep şu tezi savundum: Dünyada savaşların yerini spor organizasyonları ve etkinliklerinin aldığı tezi… Çünkü devletler birbirlerine karşı olimpiyatlarda ve büyük şampiyonalarda gösterdikleri başarı ile gövde gösterileri yapıyorlar. Rusya Amerika karşısında ne yapacak? Çin ABD ye kafa tutuyor. Tüm bunlar olimpiyat oyunları başlarken konuşulan birbirlerine meydan okuyan kelimeler bu sebeple uluslararası ilişkilerin içine sporda giriyor. Bu vesile ile Türkiye de tek spor bilimleri fakültesinden mezun olup siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler yüksek lisansına sahip kişiyim. Çünkü bu dalın devletlerde bakanlığı var ve spor ülkeler arası bir üstünlük sağlama mecrası oldu ama ülkemize baktığımızda spor bakanlığında ister üst düzeyde isterse alt düzeyde hatta dünya da kaç kişi buralarda gerçekten sporun içinden gelenleri tarafından yönetiliyor tartışılır.

 1. Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Aslında pandeminin en az etkilediği branşların başında kürek geliyor. Bu sporu bireysel yapma imkânı da olduğundan birçok spor kulübü üye sayılarını arttı

Teşekkür ederiz Doğancan Bey!

E-Bülten