Udentify Kullanan Mağazalardaki Değişimler

Can Dörtkardeşler / Udentify Co-Founder - 08.01.2018

Can Dörtkardeşler

Can Dörtkardeşler / Udentify Co-Founder

İstanbul Teknik Üniversitesi, Ekonomi Mühendisliği son sınıf öğrenci olan Can Dörtkardeşler, İzmir'li. 1993 yılında Karşıyaka'da doğmuş ve yaklaşık 7 senedir İstanbul'da hayatına devam ediyor. Udentify şu an üzerinde çalıştığı 3. Projesi. İlk olarak moda danışmanlığı yaparak girişimcilik hayatına başlamış. O dönemde 4 kişilik ekibi ile 2 yıl bu iş üzerinde çalışmış. Daha sonra Otsimo isimli bir sosyal gelişime başlamış. Bu girişimini iyi bir yere getirdikten sonra projeden ayrılarak Udentify‘ı kurmuş. Şu an Udentify hem Türkiye hem de Amerika pazarında faaliyet gösteriyor ve kariyerine burada devam ediyor.

Starbucks’ın ülkemizdeki şubelerinden örnek veren Can, Starbucks’ın genel merkezinden bütün şubelerinde yaşananları örneğin Nişantaşı şubesinde yaşananları, hangi problemlerin olduğunu bilemediklerini söylüyor.

Kendilerinin ise değer önermesi yönetim merkezileştirmesini önerdiklerini ve Starbucks’ın eğer onlarla çalışsaydı genel merkezlerinden bütün şubelerindeki hareketleri izleyebileceğini gözlemleyebileceklerini ve mağaza kullanımında daha verimli olunacağını belirtiyor.

Her mağazada kullanılmayan alanların olduğunu ve büyük şirketlerin farkında olmadan bu alanlara da para harcadıklarını söylüyor. Amaçlarının da bu alanları kısmak veya daha verimli hale getirmek olduğunu ilave ediyor.

Ayrıca müşteri memnuniyetini de önemsediklerini müşterinin memnuniyetsiz oldukları durumları hızlı bir şekilde tespit edilmesinin gerekliliğini bunun da oluşturdukları yapay zekayla mümkün olduğunu söylüyor. Oluşturdukları yapay zekayla reyonlarda gezinen müşterilerin yardıma ihtiyacı olduklarında bunu tespit edebilecek ve personel yönlendirebilecek bir yapay zeka üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Yapılan testler sonucunda satışların %3 ile %6 arasında artabileceğini ancak gerçekte bu orana ulaşamadıklarını belirtiyor. Fakat amaçlarının 6-9 ay süresince yeni plan ve stratejilerle bu oranlara yaklaşmak olduğunu da ekliyor.

E-Bülten