Vajinusmus nedir? Tedavisi mevcut mu?

Ebru Soydaş / Medicana Uzman Klinik Psikolog - 14.01.2018

Ebru Soydaş

Ebru Soydaş / Medicana Uzman Klinik Psikolog

Cinsel terapi ve Hipno terapi uzmanı Ebru Soydaş, Girne Amerikan Üniversitesi’nde uzman klinik psikolog eğitimi almış. Yüksek lisansını Beykent Üniversitesi’nde klinik psikolojisi üzerine yapmış. Cinsel ve Hipno terapi, çocuklarda ve bağımlılıklarda hipnoz kullanımına yoğunlaşarak kariyerine devam ediyor.

Ebru Soydaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Vajinusmus hastalığını daha yakından öğrenme şansımız oldu. Vajinusmus’un Türkiye’de oldukça fazla görülen bir hastalık olduğunu söyleyen Ebru Soydan her 10 kadından 1’inde görüldüğünü de belirtiyor. Hastalığın kişilerde istemsiz olarak vajinal kasların kasılması sebebiyle cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesi olduğunu veya ağrılı bir cinsel birleşme olduğunu dile getiriyor Ebru Soydaş.

Hastalığın oldukça çok görülmesine rağmen gizli saklı konuşulduğunu ve tedavisinin başka yerlerde arandığı için çok fazla bilinmediğini vurguluyor. Hastanelere başvuran hastaların ise büyük çoğunluğunun sonuç elde ettiğini söylüyor. Ebru Soydaş, Vajinusmus rahatsızlığının tedavisinin doğru yöntemler kullanılarak mümkün olduğunu ve rahatsızlığın ilaç tedavisi gibi yöntemlerle değil terapi yöntemi sayesinde çözüme ulaştığını söylüyor. Özellikle cinsel hipno terapi yöntemiyle %100 sonuç elde ettiklerini vurguluyor Ebru Soydaş.

E-Bülten