Verimlilik ve İş Performansını Artırmak İçin 5 Strateji

Sektörel, Genel / 21.01.2018
Verimlilik ve İş Performansını Artırmak İçin 5 Strateji

Çalışma alışkanlıklarına sahip olmak önemlidir ama dinlenmek de bir o kadar önemlidir. Kendinizi daha uzun süre stresli hale getirmek tamamen tükenmenize ve bitkin olmanıza sebep olacaktır. Dolayısıyla, daha az verimli çalışmış olacaksınız ve günlük görevleri, işleri tamamlamak olması gerektiğinden çok daha uzun sürecektir. Yani, genel verimliliğinizi ve çalışma performansınızı nasıl arttırabileceğiniz ve işinizi zamanında bitirmeniz konusunda yardımcı olacak beş stratejiyi aktaracağız.

Uykunuzu Alın!

Mümkün olduğunca verimli olmak için ilk ve en önemli şey yeterli uykuyu almaktır. Kronik uyku yoksunluğu, genellikle çalışma saatleri boyunca konsantrasyonda büyük kesintiler yaşayan kişilerin temel problemini oluşturur. Yorgunluk gibi uyku eksikliği de stres, huysuzluk, kalp yetmezliği potansiyeline neden olur ve genellikle sağlığınızı tehdit eder. Uyurken, beynimiz REM fazı boyunca kendisini yeniden şarj eder ve sinir yollarımızı onarır, kaslarımız yeniden oluşur ve vücudumuz, vücut fonksiyonları için gerekli hormonları salgılar.

Bu yüzden bir rutin hazırlayın, uykunuzu en iyi şekilde almak için hangi 8 saatlik dilimde uyumanız gerektiğini hesaplayın ve gece geç saatlerde film izlememeye veya video oyunları oynamamaya dikkat edin.

Elinizden geldiği kadar yatmadan bir saat önce her şeyi kapatın ve vücudunuzu dinlendirmek için sıcak bir duş alın. Duşun ardından yatağa geçin ve yarının işlerini düşünmeyi bırakın, olabildiğince zihninizi boşaltın ve uykuya dalmak için solunumunuza odaklanın. Unutmayın, yarın bekleyebilir, önceliğiniz kaliteli bir uyku olsun.

Ara Verin!

İnsanların çalışma performansını düşüren başka bir neden ise tükenmek. Genellikle mola vermek günümüz iş dünyasında bir tabu olarak kabul edilir. Ancak başarılı bir girişimci olan Tim Ferriss, “The 4-Hour Workweek” (4 Saatlik Çalışma) adlı kitabında, belirli bir görevi yerine getirmek için daha fazla zaman tanındığında insanların giderek nasıl verimsizleştiğinden söz etmektedir. Günlük çalışma saatlerinin düşürülmesi, çalışanın verimliliğini olumlu yönde etkileyecek ve verimliliğinin artmasına yardımcı olacaktır.

Bu fikre göre esas olan daha çok çalışmak değil, daha az ama daha akıllıca çalışmaktır. Bu yüzden her yarım saatte bir kısa kısa molalar verin, moladan dönünce çalışmanıza maksimum derecede odaklanın, sonraki 5 dakikalık mola için beklerken dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. Bu küçük molalar, sadece zor işleriniz için bir ödül değil, aynı zamanda stres atmak için de bir araç olacaktır fakat molalarınızın beş dakikadan daha uzun sürmemesine dikkat edin

Beyninizi Müzikle Harekete Geçirin!

Müziğin, özellikle de klasik müziğin iş verimliliğini arttırdığı tezi birçok kez kanıtlanmıştır. Bilim adamlarının seralarda gerçekleştirdiği deneylerinde barok müzik dinletilen bitkilerin daha hızlı ve güçlü büyümeleri buna bir örnektir. Müzik, beynin hem sol hem de sağ hemisferini uyarır ve bu sayede bilişsel yeteneklerin, problem çözme becerilerinin ve yaratıcılığın gelişmesini sağlar. Ayrıca müziğin, çalışma ofisinin gürültüsünü ve bununla birlikte gelen dikkat dağınıklığını bastırdığından söz etmiyorum bile.

Bu nedenlerle, kaliteli bir kulaklık satın almak oldukça iyi bir fikir olabilir, bu şekilde çalışırken odaklanmayı arttırabilir ve bir yandan da en sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz. Yine de müziğin ritmine kendinizi çok kaptırmamaya ve hayal dünyasına dalmamaya dikkat edin yoksa veriminiz düşmeye başlar.

Biraz Rahatla!

“Ertelemek her ne kadar olumsuz bir çağrışıma sahip olsa da zaman zaman iyi bir durum olarak da karşımıza çıkar. Stres altındayken işe başlamanın pek faydası olmayacaktır, ihtiyacınız olan şey ise; işe başlamadan önce deşarj olmak için biraz eğlenmek.

Kısacası, evinize iş götürmeyin! İş saatiniz bitip eve döndüğünüzde, en iyi şekilde eğlenmeye ve rahatlamaya odaklanın ve kesinlikle ofiste bıraktığınız görevleri düşünmeyin. Kendiniz için ertelemenin doğru zamanını öğrenin. Ertelediğiniz süreçte en sevdiğiniz filmi/diziyi izleyin, oyun oynayın ve dinlenin. İş biraz bekleyebilir, fakat işe geri dönmeyi unutmayın!

Eğer home office çalışıyorsanız, çalışmalarınızı 2-3 saatlik bloklarla günde iki ya da üç defa bölün ve o aralıklarda farklı bir şeyler ile ilgilenin. Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız bir zamanlayıcı ayarlayın ve sadece 2-3 saatlik işlerinize odaklanın. Bu süreçte işiniz tamamlanmamış olsa da ara verebilirsiniz ve dinlendikten sonra işinize devam edebilirsiniz. Bu ertelemenin size bir zararı olmayacaktır yeter ki doğru zamanda erteleyin.

Bütün Gece Çalışmak!

Öncelikle belirtelim ki bu sadece son çare olarak kullanılmalıdır. Asla düzenli olarak kullanılmamalı ve rutin haline gelmemelidir, bunun sebebini öncesinde konuşmuştuk. Buna rağmen birçok insan işini son ana kadar erteledi ve ne yazık ki gece boyunca çalışmak zorunda kaldı. Bu durum bazı insanlar için daha iyi sonuçlar verebilir ama bilinmeli ki genel sağlık durumu için hiç iyi sonuçlar vermeyecektir. Yine de eğer tüm gece çalışacaksanız biraz kafein yardımıyla işlerinizi güneş yükselmeden önce tamamlamaya çalışın. Bu yöntemin iyi olan yanı ise; insanların genellikle baskı altındayken (kısa süreliğine) daha iyi çalışıyor olmasıdır. Çünkü adrenalin yüksek seviyelere çıkarak işlerini zamanında bitirmelerine yardımcı olur. Dikkat etmeniz gereken ise standart gece-gündüz düzeninizi bozmamaya çalışın ve sonraki gün için iyi bir sıfırlama yapın.

Sonuç olarak, kendinizi organize etmek ve düzenli olmak üretken olmanın anahtarıdır. Dikkatinizi tüm işinize odaklamadan önce dinlenip eğlenebileceğiniz sağlıklı bir rutin kurun. Zaman içinde bu rutinler yaşamınızın bir parçası haline geldiğinde iş verimliliğinizin arttığını gözlemleyeceksiniz.

E-Bülten