Yapay Zeka Hangi Alanlarda Yaygınlaşacak?

Can Dörtkardeşler / Udentify Co-Founder - 11.01.2018

Can Dörtkardeşler

Can Dörtkardeşler / Udentify Co-Founder

İstanbul Teknik Üniversitesi, Ekonomi Mühendisliği son sınıf öğrenci olan Can Dörtkardeşler, İzmir'li. 1993 yılında Karşıyaka'da doğmuş ve yaklaşık 7 senedir İstanbul'da hayatına devam ediyor. Udentify şu an üzerinde çalıştığı 3. Projesi. İlk olarak moda danışmanlığı yaparak girişimcilik hayatına başlamış. O dönemde 4 kişilik ekibi ile 2 yıl bu iş üzerinde çalışmış. Daha sonra Otsimo isimli bir sosyal gelişime başlamış. Bu girişimini iyi bir yere getirdikten sonra projeden ayrılarak Udentify‘ı kurmuş. Şu an Udentify hem Türkiye hem de Amerika pazarında faaliyet gösteriyor ve kariyerine burada devam ediyor.

Yapay zekanın şu anda bir çok sektörde yaygınlaştığını, özellikle finans sektöründe ciddi ataklar olduğunu belirtirken kendilerinin teknolojinin çok fazla içine girmediği sektörlerde değişimler beklediklerini ifade eden Can Dörtkardeşler, Teknoloji’nin hızlı şekilde evrimleştiğini ve bu hızla devam ettiği sürece tarım, hayvancılık, ulaşım ve perakende sektörlerinde de yapay zekanın ciddi bir iş gücü oluşturabileceğini düşünüyor. Sebebinin ise eğitimsiz kesimin üstlendiği iş gücünün oluşturduğu israf olduğunu belirtirken etkili yapay zeka uygulamalarıyla bunun önüne geçilebileceğini söylüyor.

Yapay zeka konusunda geliştirmek istedikleri projeler olduğunu, sürekli yeni fikirler ortaya attıklarını ancak bunun çok da sağlıklı olmadığını anlatıyor. Önceki senelerde bu düşünceyle her işi yapmaya çalıştıklarını ve bu düşüncenin yanlışlığına değiniyor. Önceliklerinin Udentify olduğunu ve bu sebepten diğer alanlarla pek ilgilenmediklerini ancak örnek verdiği sektörlerde ciddi yapay zeka çalışmalarının olabileceğini söylüyor.

E-Bülten