Yeni Trend Influencer Marketing

Dijital / 25.01.2018
Yeni Trend Influencer Marketing

Son günlerde bir çok ünlü kişinin video ve fotoğraflarında bir ürün, mekan veya markanın farkına varmışızdır. Peki bunun nedeni nedir? Daha çok satış mı? Yoksa etkisiz bir reklam çalışması mı?

Öncelikle bu pazarlama çalışmasının adı Influencer marketing olarak geçiyor. Konuya giriş yapmadan önce ınfluencer kelimesinin Türkçe karşılığının “etkileyen” anlamına geldiğini bilmeliyiz. Influencer marketing ise dijital mecralarda bilinirliği olan, kitleleri etkileme gücü olan bireylerin tüketiciler üzerinde satın alma davranışlarını etkilemeye çalışan bir stratejidir.

Günümüz tüketicisinin farklı tarzları denemek yerine ait olduğu sosyal çevredeki yaşam tarzını benimsediğini ve daha önceden denenmiş ürünlere olan yönelimlerini düşünürsek aslında oldukça mantıklı bir reklam çalışması olduğunu söyleyebiliriz. Influencer dediğimiz kişileri toplumsal konulardaki kanat önderlerine benzetebiliriz. Nasıl ki kanaat önderleri toplum üzerinde söz sahibi olabiliyorsa ınfluencer dediğimiz kişiler de kitlelerin hayat tarzlarında söz sahibi olabiliyorlar. İnsanlar üzerinde etkili olmasının sebebi de tabi ki toplumda belli bir statü sahibi olmaları. Tüketicilerin de onlar gibi bir sosyal statü sahibi olma isteklerinden dolayı bu strateji başarılı oluyor.

Influencer marketing’in bu kadar kullanılmasının ise bazı sebepleri var. Öncelikle sosyal medyanın etkileşim gücü oldukça önemli bir faktör. Sosyal medyada milyonlarca tıklanmaya ulaşan fotoğraf ve videoların görülme sayısı çoğu zaman televizyon, gazete ve dergileri geride bırakıyor. Ayrıca sosyal medyanın kendine has oldukça farklı içeriklerle ürünlerin pazarlamasının yapılması ve ınfluencer’ların takipçiler üzerinde oluşturduğu güven bu reklam stratejisinin gücünü arttırıyor. Takipçilerinin gözünde bu kadar güvenilir olmalarının sebebi ise açık sözlü ve dürüst olmalarından kaynaklanıyor.

Influencer marketing çalışmalarında markaların dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise ınfluencer seçimi. Oldukça hassas olunması gereken ınfluencer seçiminde ınfluencer’ların marka ile uyumlu olmasına ve markanın hedef kitlesine aykırı bir kişi olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında Influencer dediğimiz kişilerin takipçilerinin gözünde samimi bir imaj oluşturması da oldukça önemlidir. Çünkü tüketici kendisine benzediğini hissettiği, onlardan biri olduğunu düşündüğü insanlara karşı samimi duygular besliyor. Ayrıca ınfluencer’ların özgün içerikler üretebilmesi ve her zaman dürüst bir izlenim uyandırmaları ınfluencer seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir.

Markaların tüketiciye ulaşabilmek için her yolu denediği günümüzde uzun bir süre daha bu stratejiden kazanç sağlanacak gibi gözüküyor.

E-Bülten